BOROWNOLANPARTY 2009

BOROWNOLANPARTY 2009

Miejsce: Borowno
Data: 7 lutego 2009

Stało się już tradycją, że na początku lutego Borowno (gm. Mykanów) zostaje opanowane przez terrorystów oraz zwalczających ich antyterrorystów. I w tym roku miejscowa Szkoła Podstawowa oraz Gimnazjum zamieniły się w „pole bitwy” gry Counter Strike 1.6. Na szczęście nie walczono konwencjonalnymi środkami, którymi podczas wojen zwykli posługiwać się rywale. Obyło się bez ofiar, choć emocji nie brakowało. Uczestnicy wybrali bardziej cywilizowane metody współzawodnictwa.

Całe zamieszanie rozpętało koło Związku Młodzieży Wiejskiej w Borownie, które 7 lutego zorganizowało imprezę o nazwie III Turniej Gier Komputerowych „BorownoLanParty”. Poza Counter Strike’iem równolegle rozgrywane były mecze w grę „Pro Evolution Soccer” na konsoli PlayStation 2. Dla potrzeb turnieju utworzona została strona internetowa: www.turniej.borowno.eu, na której zamieszczone są wszelkie informacje dotyczące imprezy.

O godzinie 11:00 nastąpiło oficjalnie otwarcie, po czym rozpoczęto rozgrywki. W fazie eliminacyjnej walka toczona była w grupach 4-o drużynowych. Pulę nagród o wartości 2,5 tys. zł rozdysponowano pomiędzy cztery drużyny, które wykazały się najlepszą taktyką oraz przemyślanym współdziałaniem.

Wydawać by się mogło, że gry komputerowe to tylko zabawa. Wielu uważa je za mało rozwojowe, szkodliwe, lub po prostu głupie – mówi Kamil Kokoszka, prezes Koła ZMW w Borownie – Tymczasem są kraje (Japonia, Korea Południowa), gdzie gracze komputerowi to prawdziwe gwiazdy, sławy na poziomie największych idoli kina i muzyki. Oczywiście, mowa tu o tych najlepszych, wygrywających największe turnieje gier komputerowych. W tych azjatyckich krajach takie konkursy cieszą się zainteresowaniem nie mniejszym niż widowiska sportowe organizowane dla klasycznych dziedzin współzawodnictwa (piłka nożna, koszykówka czy siatkówka). U nas też powoli gry komputerowe zaczynają wychodzić z domowych pieleszy, czego potwierdzeniem jest chociażby zorganizowany w Borownie turniej. Z roku na rok cieszy się on coraz większym zainteresowaniem. W tym roku zgromadził około 200 osób z terenu całej Polski, a udział w rywalizacji wzięło 120-u uczestników tworzących czterdzieści 3-osobowych „teamów”.

Do finału zakwalifikowało się 5 drużyn, które w klasyfikacji końcowej uplasowały się na następujących pozycjach:
I miejsce „3.14” w składzie „Humma”, „Siniak”, „Gauss” z Sosnowca

II miejsce „Anabolitiks” w składzie „Devon”, „bananowy”, „porzeczkowy” z Leszna

III miejsce „NSN” w składzie „slg”, „pijany marins”, „Koval” z Częstochowy

IV miejsce „Śródmieście” w składzie: „mfq”, „bulson”, „Yossa” z Częstochowy

V miejsce „Tool of Evil” w składzie „Landrynas” „Violet” „ZaQ” z Warszawy

Sponsorami imprezy byli: Starosta Powiatu Częstochowskiego Andrzej Kwapisz, Wójt Gminy Mykanów Krzysztof Smela, Wójt Gminy Kłomnice Adam Zając, Przewodniczący Rady Gminy Kłomnice Jarosław Łapeta, GamesFactory, @Alfanet, EDPOL Częstochowa, Piekarnia MAJAMI oraz Piekarnia Henryk Krysiak Kłomnice. Pomocy w organizacji imprezy udzielili: Szkoła Podstawowa oraz Gimnazjum w Borownie, Gminny Ośrodek Kultury w Mykanowie, CKNONW w Borownie.