WYPOCZYNEK LETNI I ZIMOWY 2006, 2007, 2008

WYPOCZYNEK LETNI I ZIMOWY 2006, 2007, 2008

Miejsce: Sława/Zakopane
Data: 24 lipca – 6 sierpnia 2006, 6-19 sierpnia 2006, 30 lipca – 12 sierpnia 2007, 15-28 lipca 2008, 28 lipca – 10 sierpnia 2008, 12–21 stycznia 2008

Zarząd Powiatowy Związku Młodzieży Wiejskiej w Częstochowie, przy współpracy z Częstochowskim Stowarzyszeniem Rozwoju Małej Przedsiębiorczości, oraz Zarządem Krajowym ZMW organizuje różne formy wypoczynku skierowane dla dzieci i młodzieży pochodzących z obszarów wiejskich. Nasze propozycje są uzupełnieniem i kontynuacją całorocznej naszej pracy. Podstawowym celem naszych działań jest wsparcie rodzin rolniczych i zapewnienie bezpiecznego i atrakcyjnego wypoczynku dla młodzieży. 

Wypoczynek letni

Zarząd Powiatowy Związku Młodzieży Wiejskiej w Częstochowie zorganizował w 2006r dwa turnusy, w których uczestniczyło 163 osoby – dzieci zarówno rolników opłacających składki Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, jak i młodzież wiejska nie posiadająca tych uprawnień. Wszyscy uczestnicy zakwaterowani byli w murowanych domkach z pełnym węzłem sanitarnym. Do dyspozycji uczestników była duża sala, plac zabaw, sprzęt sportowy. Zapewniliśmy całodobową opiekę pedagogiczna wykwalifikowanej kadry, pielęgniarsko-medyczną oraz ratownika wodnego. Obozy kolejne odbywały się pod nadzorem Kuratorium Oświaty w Zielonej Górze.

I turnus – 24.07 – 06.08.2006, II turnus 06.08 – 19.08.2006 w miejscowości Radzyń, gmina Sława, powiat wschowski, województwo lubuskie. Ośrodek położone w malowniczej scenerii Jeziora Sławskiego, która zachwyca bogactwem fauny i flory oraz swoimi plażami. Nad bezpieczeństwem wczasowiczów czuwało razem 19 osób.

W 2007r został zorganizowany jeden turnus w terminie 30.07.2007 – 12.08.2007, w którym uczestniczyło 50 dzieci rolników opłacających składki Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w tej samej miejscowości (Radzyń k/ Sławy). Dzieci miały zapewnione warunki te same, co w latach poprzednich.

Jak w poprzednich latach tak i w tym roku kolonie zorganizowaliśmy w Radzyniu k/ Sławy ze względu kompleksy leśne – suche bory sosnowe oraz liczne jeziora tworzące specyficzny mikroklimat korzystny dla młodych organizmów. W roku 2008 zorganizowaliśmy dwa turnusy kolonii w terminie 15.07.08 – 28.07.08 i uczestniczyło w nim 75 dzieci z terenów wiejskich, których rodzice objęci są Rolniczym Ubezpieczeniem Społecznym oraz w terminie 28.07.08-10.08.08, w którym wzięło udział 73 dzieci i młodzieży. Łącznie uczestniczyło 148 osób.

Podczas pobytu dzieci na obozach kolonijnych realizowany był bardzo bogaty program kulturalno-oświatowy. Składał się on z pogadanek na tematy związane z dbaniem o higienę osobistą oraz porządek miejsca, w którym przebywamy, na tematy związane z szacunkiem do innych, szczególnie osób starszych, pogadanki na tematy związane z ochroną przeciwpożarową i BHP, oraz na temat związane z występującymi w lasach gatunkami grzybów i roślin. Ponadto realizowane były zajęcia tematyczne z języka angielskiego, hiszpańskiego, nauki salsy i polskich tańców narodowych oraz ochrony środowiska. Oprócz form wypoczynkowych takich jak plażowanie, kąpiele w jeziorze organizowane były zabawy ruchowe na świeżym powietrzu oraz sportowe gry zespołowe (piłka siatkowa, nożna, tenis stołowy) jak i indywidualne (biegi, gimnastyka sportowa). Organizowane były również zajęcia kulturalne takie jak dzień piosenki kolonijnej, bal przebierańców, podchody z rozwiązywaniem zadań, wybory miss i mistera kolonii, czy randka w ciemno. Organizowane także były konkursy indywidualne i grupowe plastyczne, artystyczne na tematy związane z pogadanki przeprowadzanymi w ciągu dnia, konkurs wiedzy o Unii Europejskiej czy konkurs ekologiczny. Dzieci uczestniczyły również w pieszych wycieczkach krajoznawczych w okolicach Sławy, które połączone były z poznawaniem historii regionu, jego położenia oraz ciekawych miejsc. Duże wrażenie zrobiła na dzieciach wizyta w Stacji Meteorologicznej IMiGW w Radzyniu podczas, której mogli zapoznać się w jaki sposób pobierane są próbki i przeprowadzane badania różnych czynników atmosferycznych. Była również zorganizowana wycieczka autokarowa do Leszna, podczas której uczestnicy mogli spędzić czas w Aquaparku a później zaprzyjaźnić się ze zwierzętami w mini zoo, oraz zwiedzić ciekawe miejsca na starym mieście. Ponadto mogli zwiedzić lotnisko w Lesznie co wywołało spore emocje.

Wypoczynek zimowy

W terminie 12 – 21 stycznia 2008r w Zakopanem 13 osób z terenu Powiatu Częstochowskiego uczestniczyło w Zimowisku organizowanym przez Zarząd Krajowy Związku młodzieży Wiejskiej. Uczestniczyły w ciekawych zajęciach kulturalno-oświatowych, jak i sportowych niektórzy z nich po raz pierwszy mieli okazję jeździć na nartach bądź łyżwach. Zarażone zimowymi sportami i atrakcjami postanowili wrócić tam za rok.